Bakan Yumaklı, provokatif iddiaya sert tepki gösterdi: Hiçbir zaman gündemimizde olmayacak

‘Bakanlık yapay ete izin verdi’ iddialarını yalanlayan Bakan Yumaklı, ‘Yapay et bakanlığımızın hiçbir zaman gündeminde olmamıştır ve olmayacaktır. Yapay ete izin verilmesi mümkün değildir’ dedi.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Ankara’da Ulusal Gıda Kodeks Komisyonu Toplantısı’nda önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Yumaklı’nın açıklamaları;

Son birkaç ayda tarım alanında yaptığımız devrim niteliğinde değişikliklerin yanında, gıda konusunda da reform denilebilecek düzenlemeler yaptık. Geçen yıl yaptığımız düzenlemeyle nar ekşisi izlenimi veren nar ekşisi sosu, nar aromalı sos gibi ürünlerin yurt içi piyasaya arzını yasakladık. Benzer şekilde limon suyu izlenimi veren limon sosu gibi ürünlerin yurt içi piyasaya arzını da yasaklayacağız.

Katkı maddelerine standart getirdik. Ekmek, aynam, pastırma gibi ürünlerde tuz ürünlerini düşürdük. Trans yağ oranlarını sınırladık. Gıdanın ek ürünlerinin etikette yapılmasını zorunlu hale getirdik.

“YAPAY ET KESİNLİKLE GÜNDEMİMİZDE YOK”

(Yapay et tartışmaları ile ilgili) Yapay et kesinlikle gündemimizde yok. Yapay et üretimine izin verilmesi asla söz konusu değil. Yapay etle ilgili bir mevzuat yoktur, olmayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir