Fas’ta Gazze ile dayanışma gösterisi düzenlendi

Fas’ın kuzeyindeki Meknes kentinde İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki saldırılarının durdurulması talebiyle gösteri yapıldı.

Meknes’te sokağa inen çok sayıda Faslı, İsrail’in yoğun saldırılarına maruz kalan Filistin halkına destek verdi.

Filistin direnişini desteklediklerini ifade eden göstericiler, “Ne olursa olsun zafer kazanılmalı”, “Ey şehit sen rahat uyu”, “Mücadeleye devam edeceğiz” ve “Filistin damarlarımda akan kandır, infaz da etseler bunu unutmam” şeklinde sloganlar attı.

Arap ve İslam ülkelerinden Gazze’deki saldırıları durdurmak için gayret etmelerini isteyen göstericiler, İsrail’e verdikleri desteği sonlandırmaları için ABD yönetimi ve Batılı ülkelere baskı yapılması çağrısında bulundu.

İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne saldırılarını başlattığı 7 Ekim 2023’ten bu yana Fas’ın birçok şehrinde Filistin halkıyla dayanışma gösterileri düzenleniyor.

– İsrail’in Gazze’yi işgalinde 7 Ekim sonrası

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme” gerekçesiyle İsrail’e 7 Ekim 2023’te kapsamlı saldırı düzenledi.

İsrail, 7 Ekim’deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırılarında en az 10 bin çocuk, 7 bin kadın olmak üzere, 22 bin 835 Filistinli öldürüldü. Enkaz altında binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı tahrip ediliyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne saldırılarının başladığı 7 Ekim’den bu yana 176’sı karadan işgal sürecinde olmak üzere 510 askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

Çatışmalara 24 Kasım 2023’te 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani ara”da 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail, binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de 7 Ekim 2023’ten bu yana İsrail güçleri ve yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 334 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim 2023’ten bu yana sınırda devam eden çatışmalarda 28 Lübnanlı sivil, 152 Hizbullah mensubu ile 5 İsrailli sivil ve 9 İsrail askeri öldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir